Koltuklar

Ortopedik Ofis Koltuğu Tavsiye

Ortopedik ofis koltuğu tavsiyesi verirken öncelikle doğru duruş pozisyonunu destekleyen modellerden bahsetmeden geçemeyiz. Doğru duruş pozisyonunu sağlamak için tercih ettiğiniz modelin ergonomik tasarıma sahip olmasına önem vermelisiniz. Omurgayı destekleyen, kendinizi otururken rahat hissettiğiniz sandalyeleri güvenle kullanabilirsiniz. Bu sandalye modelleri, omurga ve eklem problemlerine karşı sizi korumaya yardım eder. Uzun saatler boyunca masa başında oturuyorsanız yaşadığınız eklem sorunlarını ortopedik ofis koltuğu kullanarak ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için gerekli bel ve sırt desteği bulunan, çalışırken kendinizi rahat hissettiğiniz modellere yönelebilirsiniz. 

Ortopedik Ofis Koltuğunun Önemi

Uzun süreli oturmalar sonucunda meydana gelen bel ve sırt ağrıları aslında kaderiniz değil! Koltuğunuzu ortopedik yani omurga yapınızı destekleyen tarzda seçerseniz günü son derece konforlu geçirebilirsiniz. Dik açıyla oturmanızı, otururken sırtınızı desteklemeyi sağlayan ofis koltuklarıyla fiziki duruşunuzu iyileştirebilirsiniz. Kendinizi daha iyi hissetmenizi, iş veriminizi artırmayı sağlayacak ofis koltuğu modelleri ayarlanabilir özellikte olanlardır. Ayarlanabilir olması, ofis koltuğunuzu kendi boyunuza ve ortopedinize göre rahatça ayarlamanıza yardım eder. 

Ortopedik Ofis Koltuğu Seçim Kriterleri

Ortopedik ofis koltuğu seçerken dikkat etmeniz gereken kriterlerin başında oturma alanının rahatlığı gelir. Daha ucuz bir ofis koltuğu almayı düşünmek yerine en konforlu ve buna uygun şekilde fiyatlandırılmış ofis koltuğu tercih edebilirsiniz. Oturduğunuzda nefes aldıran kumaş dokusu, ideal yumuşaklık ve sertlik derecesine sahip, bir süre sonra içe doğru çökme yapmayan koltuk modelleriyle rahat bir şekilde çalışabilirsiniz. Ortopedik ofis koltuğu seçerken sırt desteğinin yaslandığınızda size göre şekil almasına dikkat etmelisiniz. Boyunuza ve rahat oturma pozisyonunuza göre sırt ve boy ayarı yapabildiğiniz sandalye modellerini tercih edebilirsiniz. 

Fiyat Kategorilerine Göre Ortopedik Ofis Koltukları

Ofis koltuğu fiyatları,  kategorilere ve sahip oldukları özelliklere göre değişir. Bazı modeller, ayak tasarımı şık ve üst kısmı sabit olmak üzere tasarlanmıştır. Ofis koltukları müdür ve yönetici koltukları olmak üzere bir kategoride, çalışma koltukları olmak üzere başka bir kategoride yer alır. 

İstiridye model ofis koltuğu seçenekleri oturma ve sırt kısmıyla istiridyeyi andırır. Ayak tasarımı yıldız şeklindedir. Ortopedik özelliğiyle öne çıkan Desemo çalışma koltuğu, rahatlığıyla ön plana çıkan ve modellerden bir tanesidir. Şıklığıyla dikkat çeken koltuk modeli, canlı rengiyle ruhunuza hitap eder. Fuşyanın sıcaklığı ofis ortamını ısıtırken sahip olduğu ergonomi de rahat çalışma ortamınızı destekler. 

Hammer müdür ve yönetici koltuğu, suni deri kaplaması içindeki poliüretan sünger detayıyla uzun yıllar keyifli kullanım sunar. Sünger yapısındaki dayanıklılık çalışma koltuğunuzu herhangi bir deformasyon ve şekil bozukluğu olmaksızın uzun yıllar kullanabilirsiniz. 

Tonya alüminyum kollu müdür koltuğu, Alis hareketli kollu çalışma koltuğu, White başlıklı yıldız ayak çalışma koltuğu gibi modelleri ofislerinizde keyifle kullanabilirsiniz. Montera dökme süngerli çalışma koltuğu, Dorsey yönetici ve müdür koltuğu gibi farklı tasarımlara sahip modellere ofislerinizde yer açabilirsiniz. İş süreçlerinizi konforlu ve kaliteli bir hale getirebilirsiniz. 

Ofis Ortamı İçin Ortopedik Koltuk Modelleri

Kolçak ve baş destekleri, sandalyenizin ya da koltuğunuzun konforunu yükselten önemli detaylar arasındadır. Petra krom ayaklı müdür ve yönetici koltuğu modelini, avantajlı özellikleriyle birlikte kullanabilirsiniz. Ofis koltuğu, kolları ayarlanabilir özellikte olması sayesinde size kolçak kullanımıyla özgür bir alan tanır. Yatarlı sırt desteğini kendi duruş şeklinize ve rahat ettiğiniz pozisyona göre ayarlayabilirsiniz. Fileli sırt desteği sayesinde terletmez, yaz kış rahat bir kullanım olanağı sunar. 

Ofis ortamında sırtı sabit olan koltukları tercih ediyorsanız sırtınızı ve belinizi destekleyecek yastıklar kullanabilirsiniz. Böylece beliniz boşlukta kalmak ve omurganıza herhangi bir baskı olmaz. Uzun süre yanlış oturduğunuzdaysa zamanla omurganızda eğrilmeler ve bozulmalar meydana gelebilir. 

Ortopedik Ofis Koltuklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortopedik ofis koltuklarında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde listelenebilir: 

 • Ağırlık kaldırma kapasitesinin yüksek olması,
 • Gövde ve kolçak yapısının destekli olması,
 • Hareket alanını destekleyen 360 derece dönebilir özellikte olması,
 • Opsiyonel olarak arkaya yatma ya da sabitlenme özelliği olması,
 • Yükseklik ayarı olması,
 • Geniş oturum alanı bulunması,
 • Oturum alanının ideal yumuşaklıkta ve sertlikte olması,
 • Sipariş vereceğiniz firmanın isteklerinize uygun özel sipariş alması.

Ofis koltuğu seçerken rahatlığa, ergonomiye, hafif olmasına dikkat etmelisiniz. 

Ofis Koltuğunda Doğru Oturma Pozisyonu

Ofis koltuğunda doğru oturma pozisyonunu bulmak için en güzel alternatifler, sırt desteği bulunan modellerdir. Yaslandığınızda sırtınızın pozisyonunu alan ergonomik çalışma koltuklarını kullanabilirsiniz. İdeal sünger yoğunluğuna ve oturduğunuzda rahat hissetmenizi sağlayan koltuk modelleriyle sırtınızı destekleyebilirsiniz. Çalışırken dik oturarak omurga sağlınızı koruyabilirsiniz. Genellikle birçok ofis çalışanı, mesai sürecinde oturma pozisyonuna dikkat etmediği için sırt, boyun ve bel problemleri yaşar. Sırtınızın çalışırken 90 derecelik açıyla dik olması gerekir. 

Uzun süreli oturmalarda dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır: 

 • Sırtınızın oturduğunuz koltuk tarafından yeterince desteklenmediğini düşünüyorsanız ekstra sırt desteği kullanmalısınız. 
 • 8 saatlik bir çalışma mesaisinin her saatinde en azından birkaç dakika yerinizden kalkarak hareket etmelisiniz. 
 • Bel ve sırt desteği bulunan çalışma koltuğu modellerini kullanmalısınız. 
 • Terletmeyen kumaşa sahip çalışma koltuklarını tercih etmelisiniz. 
 • Oturmadan önce koltuğunuzun doğru ayarda olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Size uygun değilse, boy, sırt ve kolçak kısımlarının ayarını yaptıktan sonra çalışmaya başlamalısınız. 

Rahat, keyifli, sağlıklı bir çalışma ortamı için tercih ettiğiniz ofis koltuğunun kalitesi yadsınamaz. Sandalye Deposu çalışma ve yönetici koltuğu modelleri size bu konuda ihtiyaç duyduğunuz çözümü sunar. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu