Koltuklar

6 Adımda Doğru Çalışma Koltuğu Seçimi

Çalışma koltuğu modelleri, farklı ebatlarda ve tarzlarda çok fazla seçeneğe sahiptir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerin başında ergonomi gelir. Bel ve boyun desteği, otururken en çok dikkat etmeniz gereken detaylar arasındadır.

Yanlış oturma pozisyonu bel ve sırt ağrılarını tetikler. Bu nedenle koltuğun tarzına önem verdiğiniz kadar rahatlığına da önem vermelisiniz. Çeşitli sağlık problemleri yaşamamak adına koltuğunuzun oturum ve sırt destek bölgesinin yeterli olduğundan emin olmalısınız. Bu alanlar yaslandığınız zaman sırtınızın ve belinizin şeklini almalıdır. Gerekli gördüğünüz takdirde belinizi rahat ettirmek için haricen sandalye sırt desteği kullanabilirsiniz.

Hem genel dekorasyona uygun hem de rahat çalışma koltuğu modelleri için geniş bir piyasa araştırması yapabilirsiniz. Sandalye Deposu size istediğiniz rahatlığı, özgün tarzlarla birleştirerek çalışma keyfi sunar. Bu rahatlığa uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Dekorasyonu Tamamlamak için İdeal Çalışma Koltuğunuzu Bulun!

Çalışırken klasik ofis koltuklarının yerine şık tasarıma sahip ergonomisiyle ön plana çıkaran modelleri tercih edebilirisiniz. Çalışma koltuğu modelleri arasında seçim yaparken kullanacağınız alana uygunluğu da önemsemelisiniz. Ofis sandalyeleri, söz konusu olduğunda gerektiğinde hızlıca hareket etmeyi sağlayacak tekerlekli modeller işinizi kolaylaştırabilir.

Boy ve sırt dengesi kişiye göre değiştirilebilen ayar düğmesi bulunan sandalye modellerini hem evlerde hem ofislerde rahatça kullanabilirsiniz. Ders çalışmak ya da iş yapmak amacıyla tercih edebileceğiniz ofis ve ev için çalışma masası boyutları, kişinin boyuna göre değişir. Çalışma koltukları, belli standartlara göre üretilse de uzun ya da kısa boylu kişilere göre alçaltılıp yükseltilebilen yapıdadır.

Ergonomik sandalye ayarları şu şekildedir:

1.Boy ayarı: Uzun saatler oturarak çalışıyorsanız sandalyenizin boy ayarını mutlaka kendinize göre düzenlemelisiniz. Ayaklarınız yere basarken sırtınızı da kolayca yaslayarak rahat bir şekilde çalışabilirsiniz.

2.Sırt ayarı: Sırt ayarı, sandalyenin diklik seviyesine belirlemek için tercih edebileceğiniz pozisyonu seçmenizi sağlar. Sırt ayarı bulunmayan sandalyelere alışık değilseniz sabit bir sırt kısmı sizi rahatsız edebilir. Bunun yanında sırtı sabit ve rahat sandalye modelleriyle de son derece keyifli mesailer geçirebilirsiniz.

Yukarıdaki iki özellik dışında sandalyenin ofis ortamına ya da çalışma alanına uygun büyüklükte olması gerekir. Masa ve sandalye boyu birbirine uyumlu olursa daha rahat çalışabilirsiniz.

Çalışma Masanızın Boyutunu Belirleyin

Kullanacağınız sandalyenin ergonomisi kadar masanızın boyu da önemlidir. Çalışma masası boyutu ve sandalye birbiriyle uyumlu şekilde tasarlanmalıdır. Bu şekilde çalışırken daha rahat odaklanabilirsiniz.

Sandalye olması gerekenden yüksek olursa bacaklarınız masayla sandalye arasına sıkışabilir. Olması gerekenden alçak olursa masaya yetişmek için fazla efor sarf etmeniz gerekir. Çalışma masası ve sandalyesi seçimi, hem sağlığınız hem iş veriminiz açısından önem taşır.

Sadece oturduğunuzda rahat edeceğiniz bir masa seçmeniz de yeterli değildir. Onu kullanacağınız alanı doğru seçmelisiniz. Çalışacağınız alana sığacak ve bulunduğunuz ortamın dekorasyonuyla bütünleşecek bir masa modeli tercih etmelisiniz.

Ayarlama Özellikleri: Koltuğun Boyu ve Sırt Dayama Ölçüleri

Çalışma koltuğu seçerken dikkat etmeniz gereken özellikler arasında şunlar yer alır:

Koltuk Yüksekliği: Satın aldığınız koltuğun yüksekliği büyük ihtimalle ayarlanabilir yapıdadır. Altta bulunan bir döner başlık sayesinde koltuğunuzun boyunu kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Genişlik: Oturduğunuz alanın genişliği, içinde rahat edebileceğiniz şekilde tasarlanmalıdır. Geniş çalışma koltukları genellikle rahat etmenizi sağlar.

Manevra Kabiliyeti: Çalışırken sağa ve sola uzanabilmek, hızlı hareket edebilmenizi sağlar. Bunu yapabilecek kadar alanınız bulunması önemlidir. Sandalyenizle kolay bir şekilde dönebilirseniz çalıştığınız alanda daha rahat edersiniz.

Tekerlekler: Sandalyenizi rahatça itip masaya yerleştirmek veya hızlıca yan taraftan bir şeye uzanmak için tekerleklerin doğru şekilde hareket etmesi gerekir. Döner mekanizması takılmadan hareket eden, sağlam tekerlekli sandalye modellerine çalışma alanlarınızda yer açabilirsiniz.

Sırt Desteği: Çalışırken sırtınızın rahat etmesi, omurganızın düzgün bir şekilde durması için önemlidir. Omurga rahatsızlıklarına davetiye çıkarmamak adına doğru sırt desteğine sahip sandalye modelini tercih etmelisiniz.

Boyun Desteği: Arkası uzun ve kafanızı dayayabileceğiniz mesafeye kadar çıkan sandalye modelleri, boyun desteği açısından idealdir. Bu koltuklar genellikle boyun ve bel ağrısı olmaksızın çalışmaya odaklanmanızı kolaylaştırır.  

Hem ergonomisiyle hem de dekoratif özellikleriyle kullanmaktan keyif alacağınız çalışma koltuğu modellerini satın aldığınızdan emin olmalısınız.

Sizin İçin En Doğru Renk Seçimini Belirleyin

Bir ortamda renk uyumu sağlamak, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcıdır. Özellikle de çalışacağınız alanda dikkatinizi işinize verebilmeniz için dikkat dağınıklığı olmamalıdır. Bu noktada renk uyumunun sağlanması, mobilyaların ortamın genel dekoratif havasına uygun olması gerekir.

Mekânınıza en uygun renk seçimi, çalışma odalarında ve ofislerde genellikle en dikkat edilen özelliklerden biridir. Toplu çalışma alanlarında göz dağıtmamak için bütün çalışma koltuklarının aynı renk olması tesadüf değildir. Masa ve genel dekorasyon elemanlarının renkleri birbiriyle uyumlu ve yakın tonlardadır.

Masalar siyah ya da beyaz renkte tercih edilebilir. Bunun dışında ofislerde en çok tercih edilen renkler arasında ahşap yer alır. Orta bir ton olan ahşap rengi çok koyu ya da çok açık olmadığı için dengeyi simgeler. Çalışma koltukları da bu renklere uygun olarak siyah, krem, bej, açık pembe gibi renklerde olabilir. Açık ve koyu gri de son dönemde ofislerde sıklıkla yer bulan renkler arasındadır. Kullanılan döşeme ve kumaş seçeneği, ofis ortamının genel havasını değiştirmeye büyük bir katkı sağlar.

Kullanılan Kumaş Sizin İçin Ne Kadar Önemli?

Çalışma koltuğu kumaşı, yaz kış rahat etmenizi sağlayacak nefes aldıran dokuda olmalıdır. Renkten önce önemsemeniz gereken özellik kumaşın teninizi rahatsız etmemesidir.

Kullanım alanına göre kumaş seçimi, ofis ve çalışma ortamlarında kullanılmak üzere kumaş ve deri karışımı şeklinde olabilir. Nubuk ve fileli kumaşlar da ofis ve çalışma ortamları için tercih edilen seçenekler arasındadır. Hem kullanımı rahat hem de göze hitap eden renkli kumaş seçenekleriyle çalışma ortamınızı daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Kullanılan kumaş türü, verdiği his, çalışma rahatlığı ve kolay temizlik açısından önemlidir. Deri, nubuk türü kumaşlar, kolay temizlenebilir olması nedeniyle ofislerde yer bulabilir. Fileli kumaşlarsa özellikle yaz aylarında terletmemesi bakımından daha çok tercih edilenler arasındadır.

Fiyat ve Kalite Dengesi

Kaliteli ürünlerde uygun fiyatlar, bütçenize uygun, dayanıklılığı yüksek ofis mobilyaları almanıza yardım eder. Hem zevkinize uygun zengin seçenekler hem de ergonomik tasarımlarla çalışma ortamlarınıza rahatlık getirebilirsiniz.

Kalitesi yüksek malzemeleri, ofisinizin dekorasyonuna uygun şekilde sipariş vererek çalışma alanınızı düzenleyebilirsiniz. Zengin renk ve tasarım seçenekleri arasından bütçenize uygun olanı tercih ederek fiyat performans ürünlerini deneyimleyebilirsiniz.

Rahat oturum alanı, konforlu sırt desteği, tekerlekli ve kullanımı kolay sandalye modellerini ofislerinizde kullanmaktan keyif alabilirsiniz. Uzun yıllar dayanıklı, rahatlığıyla ön plana çıkan, ofis ve çalışma koltuklarını şimdi Sandalye Deposu farkıyla satın alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu